ورق گالوانیزه - یک نمای کلی ورق گالوانیزه

مراحل گالوانیزه وابستگی به شرایط آب و هوایی ندارد. شکل گری کریستال ها بسته به میزان روی و سرعت سرد نمودن ورق م

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

مراحل گالوانیزه وابستگی به شرایط آب و هوایی ندارد. شکل گری کریستال ها بسته به میزان روی و سرعت سرد نمودن ورق متفاوت است. استاندارد JIS G3302: این استاندارد توسط مؤسسه استاندارد ژاپن (JIS) منتشر شده است. از این محصول برای هدایت آب باران در انواع سقف های شیبدار به کار گرفته میشود. 1. ضخامت و ابعاد ورق: ضخامت و ابعاد ورق گالوانیزه به عنوان یکی از عوامل اساسی در تعیین قیمت مطرح میشوند. یکی از ویژگی های ورق این است که حتی اگر پوشش روی آن از بین برود زنگ نخواهد زد. در اوایل دهه 80 خودروهای ژاپنی با فریم گالوانیزه و گارانتی در برابر خوردگی و زنگ زدن وارد بازار شدند و از این مقطع زمانی بود که تولیدکنندگان خودرو استفاده از ورق گالوانیزه را در دستور کار قرار دادند؛ به گونهای که امروزه حدود 80 درصد بدنه و شاسی یک خودرو از ورق گالوانیزه ساخته شده است. با این شیوه که صرفه اقتصادی نیز دارد، میتوان همه محصولات فولادی را به خوبی رویاندود کرد و بر استحکام ورقهای فولادی افزود. امکان همزمان اجرا و بتن ریزی چندین سقف به صورت همزمان و در نتیجه صرفه جویی در زمان انجام پروژه را دارا میباشد. بطورکلی می توان فلزات را از نظر زنگ زدن یا مقاوم بودن به سه گروه تقسیم کرد:گروه اول: آنهایی که مثل طلا و پلاتین در مجاورت هوا اکسید نمی شوند و زنگ نمی زنند و اساسا نیازی به محافظت ندارند.گروه دوم:آنهایی که وقتی در مجاورت هوا قرارمی گیرند در سطح اکسید می شوند ولی اکسید آنها مقاوم است و چسبیده به فلز باقی می ماند و خود لایه محافظی برای فلز می شود و زنگ نمی زنند. Artic᠎le w᠎as cre at ed with t​he he᠎lp of GSA Content Generato᠎r DEMO!

اینگونه فلزات نیازی به محافظت ندارند.نظیر آنها مثل: کروم، قلع، نیکل، کبالت و روی(zn/co/ni/sn/cr )گروه سوم: فلزاتی هستند که وقتی سطح آنها در مجاورت هوا اکسید می شود، اکسیداسیون به تدریج به عمق فلز نفوذ می کند به این ترتیب که ترکیب اکسید این نوع فلزات متخلخل است و به فلز نمی چسبد و از بدنه فلز کنده می شود و اعماق زیرین سطح هم در مجاورت هوا و اکسیداسیون قرار می گیرد و فلز خورده می شود واز بین میرود؛ مثل آهن که زنگ زدگی به اعماق آن هم سرایت می کند. ورقهای فولادی گالوانیزه همان ورقفولادی است که با روی پوشش داده شده و ورق های آهنی گالوانیزه به آهن پوشش داده شده توسط روی گفته میشود. بنابراین برای افزایش عمر این وسایل بهترین گزینه این است که از ورق گالوانیزه استفاده شود تا در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته باشند. به روزرسانی قیمت ورق گالوانیزه توسط کارشناسان فروش آهن حدید به صورت روزانه مطابق با قیمتگذاری کارخانه تولیدکننده انجام میشود تا بتوانید با خیال آسوده یک خرید مطمئن و منصفانه داشته باشید. استفاده از ورق گالوانیزه در تابلوهای راهنمایی و رانندگی، ایستگاههای اتوبوس، گاردریلها و سایر تجهیزات ترافیکی یک ضرورت انکارناپذیر است؛ چرا که در صورت استفاده از ورق سیاه معمولی، سالانه هزینههای گزافی جهت تعمیر این تجهیزات به شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی تحمیل میشود.

استفاده از ورق گالوانیزه برای ساخت سیلوهای مواد غذایی باعث هزینه کمتر، ماندگاری بیشتر، کاهش هزینههای تعمیرات و نگهداری، نظافت آسانتر و طراحی مطلوب سیستم تهویه و کنترل دما میشود. روش گالوانیزاسیون نسبت به سایر روشهایی که برای جلوگیری از زنگ زدن آهن استفاده میشود هزینه کمتری دارد. اما بعدا کم کم و به آهسته صنعت اقدام به تولید ورق های رنگی گالوانیزه نمود. ورق های رنگی در شکل های مختلف مانند طرح سفالی، هلالی یا سینوسی، شادولاین یا کرکره ای، شیروانی و هشتی فرم داده میشوند. قیمت ورق شیروانی رنگی بسته به فرم آن و نرخ روزانه شیت های گالوانیزه دارد. فولادسل به عنوان مرجع خرید ورق گالوانیزه ارائه دهنده خدمات متعددی به خریداران محترم است. مقاومت ورقهای گالوانیزه در مقابل زنگزدگی باعث شده است که در بسیاری از صنایع شاهد استفاده از این محصول باشیم. عرشه فولادی یا "متال دک" به عنوان سقف در صنایع ساختمان سازی به عنوان مصالح فولادی در ساخت انواع سازه و آپارتمان با اسکلت فلزی استفاده می شود.

میزان مقاومت پوشش روی گالوانیزه به ضخامت آن بستگی دارد. ورق گالوانیزه به دو شکل رول و شیت تولید میشود که هر کدام ابعاد و استانداردهای خاص خود را دارد. قطعات فلزی زیادی نیز همراه با پوشش گالوانیزه تولید میشوند و کارایی و طول عمر بالاتری نسبت به نمونههای بدون پوشش از خود نشان میدهند. ورقی که مقدار کمتری از این گلها داشته باشد، کیفیت بالاتری دارد. گالوانیزاسیون یا «رویاندود کردن» یکی از این راهکارهاست که برای مصون نگه داشتن محصولات فولادی از زنگزدگی کاربرد دارد. گالوانیزاسیون (به فرانسوی galvanisation)؛ یکی از روش های محافظت از خوردگی است که از طریق پوشاندن فلز آهن توسط لایه ای از فلز محافظ روی انجام می شود. برای آشنایی با کاربردهای ورق گالوانیزه، ابتدا باید به یکی از آسیبهایی اشاره کنیم که میتواند متوجه محصولات فولادی شود. میزان تقاضا و عرضه یکی از شروط نعیین قیمت لوله گلخانه تست. شرکت پویا استیل با اسم تجاری فولاد کاشان به عنوان یکی از بزرگترین عرضه کننده انواع ورق گالوانیزه کاشان، فعالیت خود را از سال 1388 به صورت رسمی در زمینه فروش انواع ورق گالوانیزه کاشان اغاز نموده است، قیمت ورق گالوانیزه کاشان به صورت روزانه در جداولی که برای این منظور در نظر گرفته شده است ارائه می گردد.

ورق گالوانیزه به ورق فولادی گالوانیزه شده توسط روی گفته میشود. این فرآیند به عنوان یک روش حفاظتی در برابر زنگزدگی و خوردگی ورقهای فولادی استفاده میشود و مقاطعی که دارای این چنین پوششی دارند بیشترین استفاده را در صنایع مختلف خواهند داشت. گالوانیزاسیون ورق به روش های حرارتی، گالوانیلینگ یا پیشگالوانیزه انجام میگردد. انجام پوششهای دولایه در اسکلتهای سولهای که ستون کمتری دارند راحتتر است. یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین قیمت این محصول، وزن و ابعاد آن است. وزن رولها بسته به ضخامت یا عرض رول بین 5 تا 7 تن میباشد. مهمترین دلیل مقاومت روی به تجزیه طبیعی ماهیت ایستادگی آن می باشد. در میان فلزات مختلف عنصر (آهن) بصورت خام یا آلیاژی مهمترین فلز مورد استفاده در صنعت می باشد. اینگونه فلزات را به روشهای متفاوت از زنگ زدن محافظت می نمایند، با روشهایی مثل رنگ زدن، ضد زنگ کردن، چرب کردن سطح فلز بوسیله یک ماده روغنی، گریس زدن، لعاب دادن، آب کاری فلز و حفاظت کاتدی می توان این فلزات را در مقابل خوردگی و زنگ زدن تا حدودی مقاوم کرد. طول عمر ورق گالوانیزه به پارامترهای متعددی وابسته است. لفظ گالوانیزاسیون از نام لویجی گالوانی دانشمند ایتالیایی گرفته شده است.

این محصول بهدلیل پوششی که از جنس روی دارد و طی فرآیند گالوانیزاسیون در کارخانههای فولادی تولید میشود، تغییرات قیمت روزانه و لحظهای را تجربه میکند. فداشوندگی روی در کنار آهن، ورق گالوانیزه را از خوردگی و سوراخ شدن مصون میکند. گالوانیزه کردن علاوه بر اینکه ورق را در برابر عوامل مخرب محافظت میکند؛ نسبت به سایر روشها ارزانتر است و هزینه تولید و در پی آن قیمت محصول را زیاد دستخوش تغییر نمیکند. می باشد. در تداول عامه و بازار سنتی به روش الکتریک آبکاری گفته می شود. معمولا این لوله ها در سایزهای مختلف بین نیم یا 1.2 اینچ (نمره ۲) الی ۴ اینچ ( نمره ۱۰ ) تولید می شوند. ایوانهای طبقه اول ۳۸ متر طول و ۳/۱۴ متر عرض دارند و در جلوی هر یک ۹ ستون سطبر هشت ضلعی و دو نیم ستون آجری با نمای ساده، بار سقف و طبقه فوقانی را به دوش میکشند. از نظر شکل ظاهری ورق گالوانیزه به سه نوع بدون گل، گل ریز و گل درشت تقسیم بندی میگردد. تفاوت این سه دسته در شکل گیری کریستال(گل) بر روی ورق است. 8. معاینه فنی این محصولات سادهتر است و در صنایع مختلف از اعتبار فنی بیشتری برخوردارند. صنایع فلزی برای ساخت بدنه کامپیوتر، کابینت و …

استفاده از ورق گالوانیزه برای تولید لوازم خانگی از این جهت اهمیت دارد که عملکرد بسیاری از لوازم خانگی مانند یخچال، کولر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی وابسته به استفاده از آب است و طبیعتاً ورق سیاه معمولی نمیتواند دوام چندانی در برابر رطوبت موجود در این وسایل داشته باشد. گالوانیزه به چه معناست؟ ورق گالوانیزه چه کاربردهایی دارد؟ ورق گالوانیزه چه ویژگیهایی دارد؟ ورق گالوانیزه چه کاربردهایی دارد و چرا در تولید لوازم خانگی از آن استفاده میشود؟ شکل پذیری: بسته به نوع ورق گالوانیزه تولید شده از لحاظ شکل پذیری آن محصول در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، بطور مثال گالوانیزه ای که قابلیت شکل پذیری کمی دارد و ورق سختی است نمونه مناسبی برای استفاده در ساختمان سازی وعمران می باشد.میزان تحمل کشش: معمولا رفتار ورق گالوانیزه در مقابل اعمال کشش بستگی به گرید ورق فولادی آن دارد. 7. تأثیرات مثبت بر ارزش افزوده پروژهها: استفاده از ورق گالوانیزه در پروژهها میتواند به ارتقاء ارزش افزوده آنها کمک کند، زیرا مزایای فنی و زیستمحیطی آن توجه سازندگان و مصرفکنندگان را به خود جلب میکند.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن